Jakie usługi świadczy Solano Group?

Ariel Sobczak: Skupiamy się na czterech obszarach związanych z pracą: pośrednictwo, praca tymczasowa, legalizacja i outsourcing kadry. Dodatkowo zarządzamy nieruchomościami, z których korzystają nasi pracownicy, mamy swoją bazę hotelową.

 

Jakie są uniwersalne zasady na rynku pracy tymczasowej? O co w nich chodzi?

Ariel Sobczak: To wsparcie dla firm, które potrzebują pracowników na okres tymczasowy, korzystając z możliwości outsourcingu (przeniesienia na zewnątrz) usług pracy. Sam model wynika z ustawy w polskim prawie. Dzięki temu firmy (w tym zakłady produkcyjne) mogą potrzebować pracowników. Z pomocą certyfikowanych agencji pracy, pracownik jest zrekrutowany, zatrudniony w agencji i następnie deleguje się pracownika do pracodawcy (użytkownika). Agencja opłaca składki ZUS, a zamawiająca firma korzysta z usług pracownika i rozlicza się z agencją. Okres takiej pracy nie może przekraczać 18 miesięcy w ciągu 3 lat. Zatem agencja jest pośrednikiem, stoi w środku pomiędzy pracownikiem a firmą poszukującej pracownika.

 

Jak pomagacie zakładom i działom HR?

Szukamy pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych. Dzięki nam zakłady mają personel (cały lub część). Wdrażamy nowych pracowników współpracując ściśle z nadzorem produkcyjnym. Motywujemy nasze zespoły do wyznaczonych wyników w pracy produkcyjnej.

W dużej części wyręczamy działy HR w zakresie rekrutacji i prowadzeniu administracji nowych pracowników. Zajmujemy się m.in. pozwoleniem na pobyt i pracę, zgłoszeniem do ZUS, podpisaniem niezbędnych umów, badaniami lekarskimi oraz szkoleniami BHP.

 

Posiadacie spore doświadczenie w branży spożywczej i produkcyjnej. Czym charakteryzuje się poszukiwanie pracowników do tych prac?

Branża spożywcza ma swoją specyfikę. Wynika to ze środowiska pracy – jest niższa temperatura, wilgoć, a niekiedy uciążliwy zapach. Jest coraz mniej chętnych pracowników do takiej pracy. Radzimy sobie z tym i mamy dobre wyniki, szczególnie jeśli chodzi o niską rotację i dobre rezultaty w obszarze wydajności.  Wspólnie z klientami wypracowujemy optymalną politykę wynagradzania, bazując na naszych doświadczeniach, która ma pomóc w realizacji celów postawionych przez naszych partnerów. Udział pracowników spoza Europy jest coraz większy. Szczególnie z krajów Azji Środkowej i Południowej, a teraz pojawią się także pracownicy z Ameryki Południowej i Afryki.

To branże bardzo wymagające i dużo uwagi trzeba poświęcać pracownikom – szczególnie chodzi o wdrożenie do pracy, pobyt, zakwaterowanie, legalizację. Tu wspieramy ich dzięki naszym koordynatorom i opiekunom, więc cudzoziemcy mają w Polsce poczucie bezpieczeństwa i zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie w różnych sprawach. To w naszym interesie jest zadowolenie i satysfakcja z pracy naszych zespołów. Gdy cudzoziemcy są zadowoleni z pracy i realizacji projektu, mamy renomę i łatwiej nam powiększać zespół dzięki kolejnym rekomendacjom.

 

Dlaczego rotacja pracowników jest dziś tak dużym wyzwaniem?

Chodzi o realizację zleceń i zamówień w firmach. Gdy nie są zrealizowane, firma ma mniejsze przychody i kary umowne. Dodatkowo wzrost wynagrodzenia (około 7-10 procent rocznie) powoduje, że ogólne koszty pracy rosną. A pracownik, który często rotuje jest najdroższym pracownikiem. Okres nauki pracownika produkcyjnego wymaga od 1 do 3 miesięcy (poziom wydajności plus warunki jakościowe) i pracuje on w tym okresie średnio na poziomie 40-60% swojej wydajności. Więc w wielu przypadkach jest prawie dwa razy droższy, niż pracownik który jest już doświadczony i pracuje powyżej 3 miesięcy. Rotacja przekłada się bezpośrednio na koszt pracy w koszcie wytworzonego produktu. Z roku na rok, jest coraz ciężej pozyskać nowych pracowników, co za tym idzie wzrasta koszt rekrutacji.

 

W swojej ofercie informujecie, że Solano Group obniża koszty pracy produkcyjnej. Na czym to polega?

Weryfikujemy potrzeby klienta analizując stanowiska pracy na produkcji. Ustalamy z klientem główny cel do realizacji. Określamy wspólne warunki sukcesu. Budujemy razem optymalną politykę wynagradzania, która przy współpracy z naszym zespołem oraz nadzorem produkcyjnym w zakładzie ma doprowadzić do osiągnięcia postawionych celów.

Budowanie zespołu to proces. Pomagamy w tym z powodzeniem. Wspomnę, że u nas średni staż zatrudnienia pracownika wynosi powyżej 27 miesięcy, a średnia rotacja za zeszły rok nie przekroczyła 12 %. To bardzo dobry wynik, wiedzą o tym zarządzający zakładami oraz HR-owcy.

 

Jak wygląda proces szukania pracowników w krajach Europy Wschodniej, Azji i wielu innych miejscach?

W Europie Wschodniej kwestie formalne są uproszczone np. ruch bezwizowy z Ukrainy czy Mołdawii. Kraje azjatyckie czy afrykańskie mają bardziej skomplikowaną procedurę – pozwolenie na pracę, wiza itp. Ogólnie terminy się wydłużają, co sporo komplikuje projekty rekrutacyjne z powodu wielu zmiennych, które są od nas niezależne i utrudniają planowanie.

Korzystamy także ze sprawdzonych partnerów rekrutacyjnych oraz dokonujemy własnej weryfikacji pracowników w zespole Solano, gdzie mamy ekspertów od każdego regionu i kraju.

 

Proszę powiedzieć, czy cudzoziemcy odnajdują się ze swoją kulturą i zwyczajami w Polsce? Czy jako agencja pracy, pomagacie im w adaptacji do nowego kraju?

Adaptacja jest prostsza dla przybyszów z Europy Wschodniej, z uwagi na warunki kulturowe, które są zbliżone. Język na początku stanowi barierę, ale nie długo. Wspieramy szczególnie w początkowym okresie pracowników w miejscach zakwaterowania i zakładach. Instrukcje i szkolenia są przeprowadzane w języku cudzoziemca.

W przypadku cudzoziemców z dalekich krajów, zapoznajemy ich wcześniej z naszymi obyczajami i informujemy z czym mogą się zderzyć (np. sprawy klimatu i kultury). Równocześnie szkolimy klienta i nadzór, bo są pewne różnice w każdym kraju. U nas każda narodowość ma swojego opiekuna. Dbamy o okresy świąteczne pracowników, zakłady uwzględniają ważne święta w grafikach pracy. Umożliwiamy także udział w kursie języka polskiego.

Dwukrotnie zaangażowaliśmy się w Międzynarodowy SuperFestiwal w Karczewie, organizowany przez naszego klienta z branży drobiarskiej, gdzie pracownicy z Nepalu, Ukrainy, Mołdawii, Kirgistanu oraz Polski świętowali razem podczas turnieju piłki nożnej i biesiadowania z kuchnią 5 kultur. Wspólna integracja wszystkim robi dobrze i buduje zaufanie wśród społeczności lokalnej i cudzoziemców.

 

Ariel Sobczak – manager i ekspert z zakresu pracy tymczasowej dla cudzoziemców. Prezes zarządu agencji pracy Solano Group. Posiada doświadczenie z wielu zagranicznych rynków pracy – m.in. Armenii, Białorusi, Filipin, Rosji, Gruzji, Indii, Mołdawii, Nepalu, Ukrainy, Wietnamu, Indonezji. Zna język angielski i rosyjski. Jego pasje to podróże, góry, sporty wodne i szachy.

 

 

 

Poznaj ludzi z Solano Group
Komentarz ekspercki – nowy rynek pracy a technologia?

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Iure ipsum quam saepe ad earum minima. Odit natus, eius maxime distinctio cum non saepe, et ullam. Unde at, dolorem ullam repellendus.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Iure ipsum quam saepe ad earum minima.