Jakie usługi świadczy Solano Group?
Ariel Sobczak: Skupiamy się na czterech obszarach związanych z pracą: pośrednictwo, praca tymczasowa, legalizacja i outsourcing kadry. Dodatkowo zarządzamy nieruchomościami, z których korzystają nasi pracownicy, mamy swoją bazę hotelową.
Jakie są uniwersalne zasady na rynku pracy tymczasowej? O co w nich chodzi?
Ariel Sobczak: To wsparcie dla firm, które potrzebują pracowników na okres tymczasowy, korzystając z możliwości outsourcingu (przeniesienia na zewnątrz) usług pracy. Sam model wynika z ustawy w polskim prawie. Dzięki temu firmy (w tym zakłady produkcyjne) mogą potrzebować pracowników. Z pomocą certyfikowanych agencji pracy, pracownik jest zrekrutowany, zatrudniony w agencji i następnie deleguje się pracownika do pracodawcy (użytkownika). Agencja opłaca składki ZUS, a zamawiająca firma korzysta z usług pracownika i rozlicza się z agencją. Okres takiej pracy nie może przekraczać 18 miesięcy w ciągu 3 lat. Zatem agencja jest pośrednikiem, stoi w środku pomiędzy pracownikiem a firmą poszukującej pracownika.
Jak pomagacie zakładom i działom HR?
Szukamy pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych. Dzięki nam zakłady mają personel (cały lub część). Wdrażamy nowych pracowników współpracując ściśle z nadzorem produkcyjnym. Motywujemy nasze zespoły do wyznaczonych wyników w pracy produkcyjnej.
W dużej części wyręczamy działy HR w zakresie rekrutacji i prowadzeniu administracji nowych pracowników. Zajmujemy się m.in. pozwoleniem na pobyt i pracę, zgłoszeniem do ZUS, podpisaniem niezbędnych umów, badaniami lekarskimi oraz szkoleniami BHP.
Posiadacie spore doświadczenie w branży spożywczej i produkcyjnej. Czym charakteryzuje się poszukiwanie pracowników do tych prac?
Branża spożywcza ma swoją specyfikę. Wynika to ze środowiska pracy – jest niższa temperatura, wilgoć, a niekiedy uciążliwy zapach. Jest coraz mniej chętnych pracowników do takiej pracy. Radzimy sobie z tym i mamy dobre wyniki, szczególnie jeśli chodzi o niską rotację i dobre rezultaty w obszarze wydajności. Wspólnie z klientami wypracowujemy optymalną politykę wynagradzania, bazując na naszych doświadczeniach, która ma pomóc w realizacji celów postawionych przez naszych partnerów. Udział pracowników spoza Europy jest coraz większy. Szczególnie z krajów Azji Środkowej i Południowej, a teraz pojawią się także pracownicy z Ameryki Południowej i Afryki.
To branże bardzo wymagające i dużo uwagi trzeba poświęcać pracownikom – szczególnie chodzi o wdrożenie do pracy, pobyt, zakwaterowanie, legalizację. Tu wspieramy ich dzięki naszym koordynatorom i opiekunom, więc cudzoziemcy mają w Polsce poczucie bezpieczeństwa i zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie w różnych sprawach. To w naszym interesie jest zadowolenie i satysfakcja z pracy naszych zespołów. Gdy cudzoziemcy są zadowoleni z pracy i realizacji projektu, mamy renomę i łatwiej nam powiększać zespół dzięki kolejnym rekomendacjom.
Dlaczego rotacja pracowników jest dziś tak dużym wyzwaniem?
Chodzi o realizację zleceń i zamówień w firmach. Gdy nie są zrealizowane, firma ma mniejsze przychody i kary umowne. Dodatkowo wzrost wynagrodzenia (około 7-10 procent rocznie) powoduje, że ogólne koszty pracy rosną. A pracownik, który często rotuje jest najdroższym pracownikiem. Okres nauki pracownika produkcyjnego wymaga od 1 do 3 miesięcy (poziom wydajności plus warunki jakościowe) i pracuje on w tym okresie średnio na poziomie 40-60% swojej wydajności. Więc w wielu przypadkach jest prawie dwa razy droższy, niż pracownik który jest już doświadczony i pracuje powyżej 3 miesięcy. Rotacja przekłada się bezpośrednio na koszt pracy w koszcie wytworzonego produktu. Z roku na rok, jest coraz ciężej pozyskać nowych pracowników, co za tym idzie wzrasta koszt rekrutacji.
W swojej ofercie informujecie, że Solano Group obniża koszty pracy produkcyjnej. Na czym to polega?
Weryfikujemy potrzeby klienta analizując stanowiska pracy na produkcji. Ustalamy z klientem główny cel do realizacji. Określamy wspólne warunki sukcesu. Budujemy razem optymalną politykę wynagradzania, która przy współpracy z naszym zespołem oraz nadzorem produkcyjnym w zakładzie ma doprowadzić do osiągnięcia postawionych celów.
Budowanie zespołu to proces. Pomagamy w tym z powodzeniem. Wspomnę, że u nas średni staż zatrudnienia pracownika wynosi powyżej 27 miesięcy, a średnia rotacja za zeszły rok nie przekroczyła 12 %. To bardzo dobry wynik, wiedzą o tym zarządzający zakładami oraz HR-owcy.
Jak wygląda proces szukania pracowników w krajach Europy Wschodniej, Azji i wielu innych miejscach?
W Europie Wschodniej kwestie formalne są uproszczone np. ruch bezwizowy z Ukrainy czy Mołdawii. Kraje azjatyckie czy afrykańskie mają bardziej skomplikowaną procedurę – pozwolenie na pracę, wiza itp. Ogólnie terminy się wydłużają, co sporo komplikuje projekty rekrutacyjne z powodu wielu zmiennych, które są od nas niezależne i utrudniają planowanie.
Korzystamy także ze sprawdzonych partnerów rekrutacyjnych oraz dokonujemy własnej weryfikacji pracowników w zespole Solano, gdzie mamy ekspertów od każdego regionu i kraju.
Proszę powiedzieć, czy cudzoziemcy odnajdują się ze swoją kulturą i zwyczajami w Polsce? Czy jako agencja pracy, pomagacie im w adaptacji do nowego kraju?
Adaptacja jest prostsza dla przybyszów z Europy Wschodniej, z uwagi na warunki kulturowe, które są zbliżone. Język na początku stanowi barierę, ale nie długo. Wspieramy szczególnie w początkowym okresie pracowników w miejscach zakwaterowania i zakładach. Instrukcje i szkolenia są przeprowadzane w języku cudzoziemca.
W przypadku cudzoziemców z dalekich krajów, zapoznajemy ich wcześniej z naszymi obyczajami i informujemy z czym mogą się zderzyć (np. sprawy klimatu i kultury). Równocześnie szkolimy klienta i nadzór, bo są pewne różnice w każdym kraju. U nas każda narodowość ma swojego opiekuna. Dbamy o okresy świąteczne pracowników, zakłady uwzględniają ważne święta w grafikach pracy. Umożliwiamy także udział w kursie języka polskiego.
Dwukrotnie zaangażowaliśmy się w Międzynarodowy SuperFestiwal w Karczewie, organizowany przez naszego klienta z branży drobiarskiej, gdzie pracownicy z Nepalu, Ukrainy, Mołdawii, Kirgistanu oraz Polski świętowali razem podczas turnieju piłki nożnej i biesiadowania z kuchnią 5 kultur. Wspólna integracja wszystkim robi dobrze i buduje zaufanie wśród społeczności lokalnej i cudzoziemców.
Ariel Sobczak – manager i ekspert z zakresu pracy tymczasowej dla cudzoziemców. Prezes zarządu agencji pracy Solano Group. Posiada doświadczenie z wielu zagranicznych rynków pracy – m.in. Armenii, Białorusi, Filipin, Rosji, Gruzji, Indii, Mołdawii, Nepalu, Ukrainy, Wietnamu, Indonezji. Zna język angielski i rosyjski. Jego pasje to podróże, góry, sporty wodne i szachy.